Czym jest INSPEKTORAT BOOZ?

Inspektorat powstał w odpowiedzi na coraz powszechniej występujący problem w naszym regionie, nieprzestrzegania przepisów dotyczących ochrony zwierząt, stosowania przemocy wobec nich, czy niewłaściwych warunków ich utrzymania. Niestety, ludzie, którzy nie stosujący się do obowiązującego prawa, często czują się bezkarnie, dlatego właśnie potrzebne są stanowcze i skuteczne działania.

Inspektorat Ochrony Zwierząt BOOZ, tworzą odpowiednio przeszkoleni i wykwalifikowani ludzie (wymagania wiedzy teoretycznej i praktycznej są jednymi z najbardziej rygorystycznych w Polsce w przypadku organizacji działających na rzecz zwierząt). Odpowiednia struktura organizacyjna i szczegółowe procedury sprawią, że wszystkie działania są odpowiednio nadzorowane i koordynowane; w trosce o kompetentne realizowanie wszystkich zadań. Podejmowane działania, realizowane są w oparciu o obowiązujące przepisy prawa i przy bezpośredniej współpracy z Państwową Inspekcją Weterynaryjna, Jednostkami Samorządów Terytorialnych, Policji, Prokuratury i innych instytucji państwowych.

Image

ZADANIA I KOMPETENCJE INSPEKTORATU

Pomoc interwencyjna
Pomoc interwencyjna

Zdania interwencyjne realizowane są zarówno w zakresie przestrzegania przepisów o ochronie zwierząt, ale również w przypadku zagrożeń dla zdrowia i życia ludzi wynikających z poszczególnych zdarzeń z udziałem zwierząt. Bieszczadzka Organizacja Ochrony Zwierząt, jest też jedyną organizacją z pow. Bieszczadzkiego posiadającą zgodę Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska do chwytania i transportu gatunków chronionych.

Kontrola zwierząt
Kontrola zwierząt

W ramach współdziałania w zakresie sprawowania nadzoru nad przestrzeganiem przepisów ustawy o ochronie zwierząt z Powiatową Inspekcją Weterynaryjną w Ustrzykach Dolnych, Bieszczadzka Organizacja Ochrony Zwierząt, przy współpracy z PIW, realizuje działania w zakresie zgłoszeń z terenu pow. Bieszczadzkiego dot. naruszeń przepisów i dobrostanu zwierząt, w oparciu o ustawę o ochronie zwierząt i przepisy pokrewne. 

Egzekwowanie przepisów
Egzekwowanie przepisów
Regularnie prowadzone są działania mające na celu egzekwowania przestrzegania przepisów w zakresie ochrony zwierząt. Inspektorat współdziała z Policją i Prokuraturą w zakresie ujawniania i ścigania przestępstw i wykroczęń w tym zakresie, a także aktywnie uczestniczy w licznych postępowaniach sądowych, często w roli oskarżyciela posiłkowego - ale też reprezentując poszkodowanych w niektórych sprawach. 
Działania operacyjne
Działania operacyjne
Inspektorat ściśle współpracuje z Policją, Państwową Inspekcją Weterynaryjną, Prokuraturą, a także innymi służbami i instytucjami państwowymi, w kwestiach zwierząt, wynikających z ich uprawnień i zakresu kompetencji, realizując kompleksowo działania w terenie, mające na celu nie tylko wspierać powyższe podmioty, ale wspólnymi działaniami doprowadzać do pozytywnych finałów powierzonych sprawa i podejmowanych działań na rzecz zwierząt. 

Rekrutacja

Zastanów się dobrze

Jeśli nie jest Ci obojętny los zwierząt i  chcesz aktywnie uczestniczyć w poprawie ich bezpieczeństwa i warunków bytowania, w ratowaniu ich zdrowia i życia; spełniając podstawowe kryteria, możesz przystąpić do rekrutacji i dołączyć do naszego zespołu interwencyjnego. 

Oczywiście należy pamiętać, że działanie w Inspektoracie wiąże się z dużą odpowiedzialnością, jest nieodpłatne, a aby móc aktywnie działać, nie wystarczy spełnić tylko podstawowych wymagań i zdać egzamin. Po przejściu etapu rekrutacyjnego, czeka Cię kolejna porcja wiedzy i nowych umiejętności do przyswojenia, a także sporo praktyki, wyzwań i naprawdę trudnych sytuacji. To jednak nie wszystko... przyjdzie Ci się spotkać z cierpieniem, bólem i rozpaczą, tak samo zwierząt jak i ludzi... być może niektóre sytuacje zwyczajnie Cię przerosną, ale w każdej z nich będziesz musiał zachować zimną krew i pełen obiektywizm.

Podstawowe wymagania

Wymagania, jakie stawiamy osobą ubiegającym się do dołączenia do nas w Inspektoracie są prawdopodobnie najbardziej wymagającymi w Polsce, wśród organizacji działających na rzecz zwierząt - ale to tylko dlatego, że najważniejsza jest dla nas skuteczność i możliwość profesjonalengo niesienia pomocy zwierzętom.

Do podstawowych kryteriów zaliczyć można:
- Ukończone 21 lat
- Zaświadczenie o niekaralności 
- Badania lekarskie i psychologiczne
- Zdany pozytywnie egzamin teoretyczny i praktyczny